KingClima DM27A2 27CC 72V DC Electric AC Compressor
Model:
KingClima DM27A2
Rated Voltage:
72V
Control Method:
PWM / GEAR
Rotational Speed:
1000-6000rpm
We're here to help: Easy ways to get the answers you need.
Categories
Relate Product
Product Tags
KingClima DM27A2 27CC 72V DC Electric AC Compressor
KingClima is the best manufacturer of electric ac compressor. Our low voltage electric air conditioner compressors are used in the electric compressor aftermarket.This is DM27A2 72V electric ac compressor. It is used for electric vehicle cooling solutions.
If the vehicle need to change its air conditioning system into electric parking air conditioning system, it needs this electric ac compressor for vehicle to retrofit.
| Performance(DM27A2) | |
| refrigerant capacity(3000 rpm) | 2.15kw /7300 Btu/hr |
| input power | 1.10 KW |
| current | 15A |
| refrigerant capacity(4000 rpm) | 2.90kw /9900 Btu/hr |
| input power | 1.45KW |
| current | 20A |
| refrigerant capacity(6000 rpm) | 4.60kw /15700 Btu/hr |
| input power | 2.36KW |
| current | 33A |
| test condition | Pd/Ps=1.47/0.196 Mpa(G) SC=5℃ SH=10℃ |
| Usable range | |
| evaporated temperature | -15 °F ~ 70°F |
| condenser temperature | 77 °F ~ 167°F |
| compression ratio | 15.0 MAX |
| refrigerant | R134a |
| start temperature | -26 °F ~ 158 °F |
| working temperature | -26 °F ~ 212 °F |
| storing temperature | -40 °F ~ 221 °F |
| Compressor parameter | |
| discharge capacity | 27.0 cc/rev |
| weight | 5.8kg |
| oil charge | 120cc PVE oil |
| refrigerant capacity | 700cc |
| rotated speed rang | 1000rpm---7200 rpm |
| safety valve pressure | 4.0 Mpa |
| cover protection level | IP67 |
| motor coil temperature | 248°F MAX |
| discharge temperature | 239°F MAX |
| Motor parameter | |
| motor type | PMSM (permanent magnet synchronous motor |
| rated tortue | 3.5 Nm |
| max tortue | 6.0 Nm |
| Drive parameter | |
| max power | 3700W |
| working frequency | 15HZ-150HZ |
| over heating protection | 212°F |
| low voltage protection | 42V |
| over voltage protection | 82V |
| soft hardware overload | yes |
| control method (common way) | 1, pwm 2,gear 3,can 4----- |