KingClima DM18A7-A0128X 12V Electric AC Compressor
Model:
DM18A7-A0128X 12V
Rated voltage:
12v rotated
Speed:
3800RPM
Refrigerant:
R407C
We're here to help: Easy ways to get the answers you need.
Categories
Relate Product
Product Tags
KingClima DM18A7-A0128X 12V Electric AC Compressor
KingClima is the best manufacturer of electric ac compressor. Our low voltage electric air conditioner compressors are used in the electric compressor aftermarket.This is DM18A7-A0128X 12V electric ac compressor. It is used for electric vehicle cooling solutions.
If the vehicle need to change its air conditioning system into electric parking air conditioning system, it needs this electric ac compressor for vehicle to retrofit.
.jpg)
Technical of DM18A7 Electric AC Compressor for Truck
| Performance(DM18A7) | |
| refrigerant capacity(2000 rpm) | 0.92kw /3150 Btu/hr |
| input power | 0.49 KW |
| current | 40A |
| refrigerant capacity(3000 rpm) | 1.38kw /4700 Btu/hr |
| input power | 0.74 KW |
| current | 60A |
| refrigerant capacity(4500 rpm) | 2.15kw /7300 Btu/hr |
| input power | 1.15 KW |
| current | 96A |
| test condition | Pd/Ps=1.47/0.196 Mpa(G) SC=5℃ SH=10℃ |
| Usable range | |
| evaporated temperature | 2 °F ~ 70°F |
| condenser temperature | 77 °F ~ 167°F |
| compression ratio | 8.0 MAX |
| refrigerant | R134a |
| start temperature | -26 °F ~ 158 °F |
| working temperature | -26 °F ~ 212 °F |
| storing temperature | -40 °F ~ 221 °F |
| Compressor parameter | |
| discharge capacity | 18.0 cc/rev |
| weight | 5.4kg |
| oil charge | 100cc PVE oil |
| refrigerant capacity | 650cc |
| rotated speed rang | 1800rpm---4500 rpm |
| safety valve pressure | 4.0 Mpa |
| cover protection level | IP67 |
| motor coil temperature | 248°F MAX |
| discharge temperature | 239°F MAX |
| Motor parameter | |
| motor type | PMSM (permanent magnet synchronous motor |
| rated tortue | 2.30 Nm |
| max tortue | refer to diagram |
| Drive parameter | |
| max power | 1600W |
| working frequency | 30HZ-100HZ |
| over heating protection | 212°F |
| low voltage protection | 10V |
| over voltage protection | 16V |
| soft hardware overload | yes |
| control method (common way) | 1, pwm 2,gear 3,can 4----- |