KingClima DM27A9 27CC 220V DC Electric AC Compressor
Model:
KingClima DM27A9
Rated Voltage:
220V DC
Control Method:
PWM
Rotational Speed:
2000-6000RPM
We're here to help: Easy ways to get the answers you need.
Categories
Relate Product
Product Tags
KingClima DM27A9 27CC 220V DC Electric AC Compressor
KingClima is the best manufacturer of dc electric ac compressor. Our high voltage electric air conditioner compressors are used in the electric compressor OEM market.KingClima can provide electric vehicle ac compressor from 18cc, 24cc, 27cc, 34cc and 80cc for electric vehicles.
This is DM27A9 27CC 220V dc electric ac compressor. It is used for electric vehicle cooling solutions.
| Performance(DM27A9) | |
| refrigerant capacity(3000 rpm) | 2.15kw /7300 Btu/hr |
| input power | 1.10 KW |
| current | 5A |
| refrigerant capacity(4000 rpm) | 2.90kw /9900 Btu/hr |
| input power | 1.49KW |
| current | 7A |
| refrigerant capacity(6000 rpm) | 4.60kw /15700 Btu/hr |
| input power | 2.30KW |
| current | 10A |
| test condition | Pd/Ps=1.47/0.196 Mpa(G) SC=5℃ SH=10℃ |
| Usable range | |
| evaporated temperature | -15 °F ~ 70°F |
| condenser temperature | 77 °F ~ 167°F |
| compression ratio | 15.0 MAX |
| refrigerant | R134a |
| working temperature | -26 °F ~ 212 °F |
| storing temperature | -40 °F ~ 221 °F |
| Compressor parameter | |
| discharge capacity | 27.0 cc/rev |
| weight | 6.3kg |
| oil charge | 120cc PVE oil |
| refrigerant capacity | 700cc |
| rotated speed rang | 1000rpm---6000 rpm |
| safety valve pressure | 4.0 Mpa |
| cover protection level | IP67 |
| motor coil temperature | 248°F MAX |
| discharge temperature | 239°F MAX |
| Motor parameter | |
| motor type | PMSM (permanent magnet synchronous motor |
| rated tortue | 3.5 Nm |
| max tortue | 4.5 Nm |
| Drive parameter | |
| max power | 3200W |
| working frequency | 15HZ-100HZ |
| over heating protection | 212°F |
| low voltage protection | 110V |
| over voltage protection | 200V |
| soft hardware overload | yes |
| control method (common way) | 1, pwm 2,gear 3,can 4----- |
